TELEVİZYON KANALI NASIL KURULUR ? - ÖzGürr GeLirr Official - OFFICIAL WEB SİTESİ-BLOG-SEO-VB

BREAKING

1 Eylül 2019 Pazar

TELEVİZYON KANALI NASIL KURULUR ?BİR TELEVİZYON KANALI NASIL KURULUR ? ADIM ADIM ANLADIM

(TV) Televizyon Kanalı Nasıl Kurulur?

Türkiye bir televizyon kanalı kurmak için en kötü ülkelerden biridir. Eğer milyonları gözden çıkartmadıysanız, Türksat üzerinden yayın yapmayı unuttun. Eğer Türksat olmasa da olur diyorsanız $15,000 civarına Thor uydularından yayına geçebilirsiniz.
Buradaki anlatacaklarım 2011 yılında zaten yayında olan, bir yerel kanalı uydu üzerinden dünyaya açma çalışmamızdan edindiğim tecrübelerimden geliyor. O zamandan bu zamana bazı küçük değişiklikler olabilir.

Frekans Kiralama ve up link

Uydu üzerinden yayın yapabilmeniz için bir Frekans ve up linke ihtiyacınız var. Thor uydusunda 7/24 2.5mbps up link + frekans ortalama $13,000 civarında.
Thor uydusundan frekans kiralamak için “TelenorSat” resmi web sitesine gidip iletişim bölümündeki verdikleri bilgilerle iletişime geçin, onlar ne yapmanız gerektiğini size adım adım gönderiyorlar.

Yayına Hazırlık

Frekans kiralamak için sözleşmeyi yapıp ödemeyi gerçekleştirdikten birkaç gün sonra size bir FAX gönderiyorlar. Belki artık FAX yerine eposta gönderiyor olabilirler 7 yıl önce FAX gönderiyorlardı. Size gönderilen bu dosyalarda birsuru çok gerekli fakat sizi zerre ilgilendirmeyen bilgiler mevcut. Sizin için burada önemli olan Frekans Yönetim Paneline giriş linki ve giriş bilgileri.
Uydu şirketinin size sunduğu panele girdikten sonra Configuration -> Stream Settings -> Stream Type girin orada 7 seçenek çıkıyor siz “Broadcast Over İP” seçeneğini seçin ve “Next” butonuna basın.
Daha sonra yeni bir sayfa açılacak ve o sayfada “İdentifier” yazıyor oraya kanalınızın isminin ne olmasını istiyorsanız onu yazın ve “Confirm” butonuna basın. Confirm butonuna bastıktan sonra yeni bir pencere açılacak ve orada İP, Stream Key, Encoding, Bit ratebaşlıkları altında size bilgiler sunulacak, bunları bir kenara yazın veya fotoğrafını çekin, bunlar daha sonra gerekli olacak.

Yayına Girme

İnternette “Open Broadcaster” yazılımını aratın, indirin ve yayın yapmak için adadığınız bilgisayara bu yazılımı kurun.
Open Broadcaster yazılımını çalıştırın ve şuraya gidin Settings –> Encoding –> Broadcast settings. Broadcast Settings sayfasında yazılım size birkaç soru soracak bunlardan bir tanesi “Streaming Service” orada YouTube, Twitch vb. bir liste olacak o listeden “Custom” seçeneğini seçin bu işlemden sonra, program size bir çok şey soracak.
Server: FAX’da belirtilen İP adresini yazın.
Stream Key: Stream key yazan yere uydu şirketnin size verdiği kontrol paneldeki Stream keyi girin.
Bit rate: Bit rate ayarını frekansınızdaki sembol rate’ile aynı yapın.
Encoding: Encoding ayarını FAX’da belirtildiği gibi ayarlayın.
Ayarları kaydedip, ayarlar menüsünden çıktıktan sonra “Scenes” bölümünden kamera, video veya yayınlamak istediğiniz ne varsa ekleyip “Start Stream” basarak yayına girebilirsiniz.
Open Broadcaster yazılımını kullanmak için, yazılımın kendi kullanma kılavuzuna bakın.

Kanalı İzleme

Kanalı izlemek için, size gelen FAX’daki frekans bilgilerini uydu alıcınıza girip TP araması gerçekleştirin, daha sonra kaydet basın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder